Një marrëveshje që lejon eksportin e grurit ukrainas përmes Detit të Zi është nënshkruar në qytetin turk të Stambollit të premten, pas muajsh negociatash midis Ukrainës dhe Rusisë të ndërmjetësuara nga Turqia dhe Kombet e Bashkuara, tha të premten sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres.

Marrëveshja synon rifillimin e eksporteve të grurit nga portet ukrainase, të cilat janë bllokuar nga konflikti pesë-mujor midis Rusisë dhe Ukrainës.

Zyrtarët perëndimorë kanë akuzuar Moskën që përdori si “armë” furnizimet ushqimore, derisa OKB-ja, liderët dhe ekspertët kanë paralajmëruar për një krizë katastrofike ushqimore pasi dërgesat e drithërave nuk kanë arritur të arrijnë në tregun global.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, ulen në fillim të ceremonisë së nënshkrimit për transportin e sigurt të drithërave dhe produkteve ushqimore nga portet ukrainase, Stamboll, Turqi, 22 korrik.

Rreth 20 milionë ton të drithërave po mbahen në Ukrainë, derisa të korrat e verës janë duke u zhvilluar.

Marrëveshja do të përfshijë tre porte ukrainase, duke përfshirë Odesën, marrëveshja do të përfshijë një Qendër të Përbashkët Koordinuese të krijuar në Stamboll dhe u dakorduan korridore të sigurta për transportin tregtar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Berisha: Mbyllim vitin si opozita që ngjalli shpresë

“Demokratët ia kanë prerë biletën Lulzim bravës” Viti që po lëmë pas…

Vazhdojnë protestat anti-qeveritare në Beograd

Rreth njëmijë persona janë mbledhur në kryeqytetin e Serbisë të shtunën, në…

Në Kuvend dialog në kuadër të procesit “Zhan Mone”

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut procesi “Zhan Mone” sot…

Ministrja e Jashtme gjermane viziton papritur Ukrainën

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock, ka mbërritur në Ukrainë në një…

Sulmi në Heidelberg të Gjermanisë, studenti shtie me pushkë brenda sallës së Universitetit – humb jetën një person

Të paktën katër persona janë plagosur e një ka ndërruar jetë në…