Në Jarun të Zagrebit mbrëmë diku pas orës 23:00, është rrëzuar një fluturake pa pilot prodhim i kohës së Bashkimit Sovjetik.

Pas rrëzimit të dronit u krijua një gropë e madhe në kryeqytetin kroat. E siç është bërë e ditur sot, bëhet fjalë për një dron prodhim rus, që në Zagreb arriti përmes hapësirës ajrore të Hungarisë.

Ndërkohë është shfaqur një teori për një gabim teknik të mundshëm gjatë udhëtimit të kësaj fluturake. Në rajonin Zhytomirsk të Ukrainës – pra mes Kievit dhe Lyviv, ekziston një vend që quhet Yarun.

Thuhet se fluturakja është programuar gabimisht dhe se është koduar gabimisht emri – kështu në vend se fluturakja të shkojë në Yarun të Ukrainës, ka përfunduar në Jarunin e Zagrebit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

E goditi me makinë dhe gjuajti me armë zjarri, viktima shpëton, kryerësi në mbajtje

Një burrë është arrestuar të premten në Gjakovë sepse dyshohet se tentoi…

Caktohet kompania e cila do ta furnizojë KSHZ-në me “Fingerprint”

Caktohet kompania e cila do ta furnizojë Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve me…

Mbi 300 zjarrfikësve iu deshën gjashtë orë për të vënë nën kontroll zjarrin që përfshiu një ndërtese të lartë banimi në Kinë

Një zjarr shpërtheu dhe u përhap përmes “materialeve të murit të jashtëm”…

Britani/ 765 vdekje në 24 orët e fundit për shkak të COVID-19

Numri zyrtar i rivlerësuar i viktimave të shkaktuara nga COVID-19 në Britaninë…

Geroski paralajmëron rast të ri si ‘Haraç 2’: Si u pengua investimi prej 11.5 milion euro

Kundër drejtorit të fondit për shëndetësi Den Doncev dhe kundër ministrit të…