Pako për mbështetje energjetike nga Komisioni Evropian për rajonin javën e ardhshme në Shkup do ta prezantojë kryetarja e KE-së Ursula von der Leyen, njoftoi dje ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani. Vlera e paketës mbështetëse sipas njoftimeve, është një miliard euro.

Osmani u njoftua nga Komisioneri Evropian për Zgjerim, Oliver Varhey, për pakon e mbështetjes energjetike, e cila siç tha do të shpallet me ardhjen e kryetares të KE javën e ardhshme në Shkup, para së gjithash për tejkalimin e problemeve aktuale për sa i përket furnizimit me energji dhe çmimeve të larta për industrinë dhe familjet.

Në takimin me Varhejin, Osmani falënderoi Komisionin Evropian për punën e tij në planin për përballimin e krizës energjetike për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, i cili pritet të propozojë fonde financiare urgjente për zgjidhjen e problemit, afatshkurtër, afatmesëm dhe nevojat afatgjata të rajonit tonë. Siç bën me dije Ministria e Jashtme, Varheji ka paralajmëruar një paketë financiare për rajonin në vlerë prej një miliardë eurosh për të zbutur efektet e krizës energjetike.

Më herët, më datë 19 të këtij muaji, ministri i Ekonomisë Kreshnik Beksheti ka nënshkruar letrën me kërkesa konkrete nga vendi për ndihmë nga Komisioni Evropian për përballimin e pasojave të krizës energjetike.

“Në letër kërkojmë që nga 1 janari të zgjerohet lista e kategorive të qytetarëve që marrin ndihmë për energji elektrike dhe kërkojmë bashkëfinancim të disa subvencioneve që tashmë do të fillojnë të realizohen me qëllim ndërtimin e termocentraleve fotovoltaike në çatitë e amvisërive dhe sipërmarrjeve mikro të vogla, si dhe subvencionim direkt për kompanitë që janë në tregun e hapur të energjisë elektrike dhe ato që janë në tregun e rregulluar për të ruajtur konkurrencën e tyre në nivel rajonal dhe evropian”, tha Bekteshi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

OKB-ja akuzon Rusinë dhe Ukrainën për torturimin e të burgosurve

Moska ka refuzuar thirrjet ndërkombëtare që të paguajë për dëmet e luftës…

Mariçiç për Arafat Muaremin: Nuk dha dorëheqje, por i kaloi mandati

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiç në konferencën e sotme për shtyp…

Gjithnjë e më pak të rinj në Gjermani

Asnjëherë nuk ka pasur kaq pak të rinj të moshës 15 deri…

Dimitrov: Maqedonia e Veriut ka humbur tre vjet duke mos e pranuar historinë e përbashkët

“Historianët e Maqedonisë kanë humbur 3 vjet nga mosgatishmëria për të pranuar…

Tre viktima dhe 74 raste të reja me Covid-19, shërohen 90 pacientë

Tre viktima, 90 të shëruar dhe 74 raste të reja është bilanci…