Ushtria ukrainase nuk priti furnizimet me dronë MQ-1C Grey Eagle nga SHBA-ja dhe vendosi të krijojë vetë një dron.

Siç bëhet e ditur, ukrainasit arritën të zhvillojnë një dron kamikaz, që lansohet duke përdorur një katapultë dhe mund të mbajë eksplozivë. Lëshuesi u bë gjithashtu me dorë.

Natyrisht, nuk ka asnjë informacion në lidhje me karakteristikat e tij teknike.

https://t.me/killpukin/9228?embed=1

Nuk dihet se sa eksplozivë mund të mbajë një mjet fluturues pa pilot, sa kohë mund të qëndrojë në ajër dhe sa kushton ndërtimi i tij.

Nuk ka raketa Hellfire, si në MQ-1 Grey Eagle, por edhe nëse ushtria ruse mund ta rrëzojë atë, ata definitivisht nuk do të kenë akses në “teknologjitë inovative perëndimore”, sipas gagadget.com.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zelensky: Ukrainës i ka kushtuar lufta 600 miliardë dollarë

Presidenti Volodymyr Zelensky tha dëmet se totale të shkaktuara në Ukrainë nga…

Deshi të fsheh borxhin nga familja, i riu arrestohet në Çair pasi gënjeu që i kishin vjedhur makinën

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se policia e rajonit të Çairit…

Është shfuqizuar izolimi shtëpiak për të kthyerit nga vendet e huaja në RMV

Qeveria e Maqedonisë së Veriut e ka shfuqizuar izolimin shtëpiak të të…

Reagimi i mjekëve për deklaratat e Trumpit

Mjekët paralajmëruan që sugjerimi i presidentit në lidhje me injeksionin e dezifenktantëve…

Misteri mes një fluturimi – zhduket helikopteri në Itali me shtatë persona në bord

Ekipet e shpëtimit po kërkojnë furishëm një helikopter i cili u zhduk…