Firma e diamantëve Debswana ka zbuluar një diamant 1,098 karat në Botsvana më 1 qershor, më i madhi që kur kompania filloi punën pesë dekada më parë.

Sipas një analize paraprake, guri është diamanti i tretë më i madh në botë i këtij lloji.

Diamanti më i madh në botë është Cullianan 3.106 karat, i  cili u zbuluan në 1905 në Afrikën e Jugut, ndërsa i dyti për nga madhësia është Lesedi La Rona, 1.109 karat, i zbuluar në lindje të Botsvanas në vitin 2015.

Kompania thekson ky gur është më i madhi për nga cilësia e gurëve të çmuar që është zbuluar ndonjëherë.

Vlerësimi pritet të bëhet brenda disa javëv. Për këtë arsye, Debswana nuk mund të thotë ende kur mund të shitet guri i çmuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…