Ndihmësi kryesor i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë në një intervistë të publikuar të premten se Forcat e Armatosura të Ukrainës (AFU) po përgatiten për një kundërofensivë që do të fillojë pas rreth dy muajsh.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Mykhailo Podolyak, këshilltar i kreut të zyrës presidenciale, dha afatin kohor të vlerësuar gjatë një interviste me gazetën italiane La Stampa.

Ai shtoi se ushtria e Ukrainës së pari do të përqendrohet në përpjekjen për të mbajtur kontrollin e qytetit Bakhmut.

Bakhmut ka qenë vendi i luftimeve intensive për disa muaj dhe një vlerësim i fundit nga Instituti për Studimin e Luftës (ISW) tha se forcat e presidentit rus Vladimir Putin mund të jenë aktualisht shumë të varfëruara nga luftimet në atë qytet dhe zona të tjera për të nisur një ofensivë e madhe.

Ndërkohë, ISW, një institut kërkimor me bazë në SHBA, shkroi se Ukraina “ka të ngjarë të kryejë një tërheqje të kufizuar taktike në Bakhmut” pjesërisht për të forcuar forcat e saj për një kundërofensivë të ardhshme.

“Ne nuk jemi me nxitim, do të riorganizohemi gjatë dy muajve të ardhshëm. Ne do të lodhim rusët në Bakhmut dhe më pas do të fokusohemi diku tjetër”, citohet të ketë thënë Podolyak për La Stampa, sipas një përkthimi të siguruar nga Kyiv Post.

Podolyak theksoi se meqenëse ushtria ruse kishte angazhuar kaq shumë personel në Bakhmut, Ukraina mund të përqendrohet në “rimbushjen” e forcave të saj, ndërkohë që ende përballet në konflikt me Moskën.

Gjithashtu në intervistën e tij me La Stampa, ai thuhet se përsëriti apelin e shpeshtë të Ukrainës për aleatët perëndimorë që t’u ofrojnë forcave të Zelensky raketa me rreze të gjatë dhe më shumë predha artilerie të rënda.

Zyrtarë të tjerë ukrainas gjithashtu kanë folur publikisht javët e fundit për një kundërofensivë të pritshme pranverore.

Më 24 shkurt – njëvjetorin e fillimit të luftës – ministri ukrainas i Mbrojtjes, Oleksii Reznikov tregoi se ushtria e vendit të tij po përgatitet për një veprim të tillë.

Ndërsa Anton Gerashchenko, një këshilltar i ministrit të punëve të brendshme të Ukrainës, i tha gjithashtu Newsweek në një intervistë në shkurt se një kundërofensivë po vinte.

Ai tha se Rusia kishte filluar tashmë ofensivën e saj dhe se “luftimi u intensifikua në disa pjesë të vijës së frontit”.

Gerashchenko shtoi se Ukraina “po pret furnizimet e pajisjeve perëndimore që të fillojë kundërsulmin”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Pacientët e sëmurë me astmë, duhet të izolohen deri në 12 javë, sepse janë më të rrezikuar nga koronavirusi

Media britanike “Daily Mail”, raporton se personat e sëmurë me astmë në…

Gjermania konfirmon mbështetjen për Kosovën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

Anëtari i Asamblesë së Përgjithshme të Këshillit të Evropës, Knut Abraham, ka…

SHBA: Jep dorëheqje sekretari për Siguri Kombëtare

Presidenti Donald Trump ka njoftuar se ushtruesi i detyrës së Sekretarit për…

Ish-zyrtarë republikanë, thirrje partisë për presion ndaj presidentit

Më shumë se 100 ish-zyrtarë republikanë të sigurisë kombëtare u kërkuan të…

Zaev: Për ne, kryetar i BFI-së është ai të cilin e përcaktojnë ligjet e Bashkësisë

Kryeministri Zoran Zaev ka reaguar lidhur me zhvillimet e një dite më…