India ka “dënuar pa mëdyshje” vrasjen masive të civilëve në Bucha, duke mbështetur një thirrje për një hetim të pavarur.

Kjo tregon një ndryshim të lehtë në retorikë nga India, e cila ka qenë nën presionin e Perëndimit për të dënuar pushtimin e Rusisë, por nuk e kishte bërë një gjë të tillë.

“Raportet e fundit për vrasjet e civilëve në Bucha janë thellësisht shqetësuese”, tha TS Tirumurti, përfaqësuesi i përhershëm i Indisë në OKB, në një takim të Këshillit të Sigurimit, raporton skynews.

“Ne i dënojmë pa mëdyshje këto vrasje dhe mbështesim thirrjen për një hetim të pavarur”, shtoi ai.

India deri më tani ka abstenuar nga votimi për rezolutat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së që dënojnë pushtimin rus dhe është përpjekur të balancojë lidhjet e saj me Moskën, ndërsa bën thirrje për t’i dhënë fund dhunës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Barbadosi bëhet republikë, ndërpret lidhjet perandorake me Britaninë

Mbretëresha Elizabeth do të ketë “një mbretëri” më pak pas kësaj jave,…

Hoxha: Prokuroria po hesht ndaj mosraportimit të pasurisë nga zyrtarët publikë

Drejtësia Sot, si platformë e Grupit për Studime Juridike dhe Politike ka…

Kasami: Nder dhe respekt që një figurë si Fatmir Limani, të bëhet pjesë e Lëvizjes Besa

Kryetari i Lëvizjes Besa, Biall Kasami sot edhe zyrtarisht në një konferencë…

Kryetari i qytetit ukrainas pretendon se kanë gjetur mbetje të armëve bërthamore ku kishin qenë rusët

Javën e kaluar presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka paralajmëruar për mundësinë që…

Kurti: Po të kishte referendum për bashkim me Shqipërinë, do të votoja pro

Kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje Albin Kurti është deklaruar në lidhje…