Komisioni për Çështje Kushtetuese miratoi në lexim të parë propozimin për hapjen e Kushtetutës.

Propozimi në seancë u miratua me dhjetë vota “për” dhe “shtatë” kundër. Në seancën e sotme të Komisionit, kryeministri Dimitar Kovaçevski e shpjegoi propozimin, ndërsa edhe përfaqësuesit e të gjitha grupeve parlamentare i prezantuan qëndrimet e tyre.

Deputetët e VMRO-DPMNE-së nuk morën fjalë por bënë me dije qëndrimin se janë kundër ndryshimeve kushtetuese.

Seanca parlamentare për të përcaktuar nevojën për ndryshime kushtetuese është caktuar më 18 gusht.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Joe Biden shpall kandidaturën presidenciale për vitin 2024

Presidenti amerikan Joe Biden ka konfirmuar se do të kandidojë për zgjedhjet…

Arrestohet tetovari, i dënuar me burg prej 6.5 vjet!

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se policët e Sektorit të…

​Policia e Kosovës, e mobilizuar në nivel vendi

Policia e Kosovës, sipas planit operacional vazhdon angazhimet e saja me kapacitetet…

23 vjeçari goditet nga vetura dhe pastaj therret me thikë për vdekje

Një 23 vjeçar nga Prizreni ka ndërruar jetë si pasojë e plagëve…

Maqedonia e Veriut në vendin e 56-të sipas Indeksit për të drejtat e njeriut në vitin 2019

Republika e Maqedonisë së Veriut është radhitur në vendin e 56-të sipas…