Miliarderi Jeff Bezos u nis për në hapësirë të Martën, në fluturimin e parë me ekuipazh të anijes së tij, New Shepard.

Ai shoqërohet nga Mark Bezos, vëllai i tij, Wally Funk, një pionier 82-vjeçar i garës hapësinore dhe një student 18-vjeçar.

Ata udhëtojnë në një kapsulë me dritare të mëdha, duke ofruar pamje mahnitëse të Tokës.

New Shepard, ndërtuar nga kompania e Bezos, Blue Origin, është krijuar për t’i shërbyer tregut në zhvillim e sipër për turizmin hapësinor.

https://www.youtube.com/embed/-Z87c0VDHDY

Pasagjerët përfshijnë personin më të vjetër që ka qenë në hapësirë – zonjën Funk – dhe më të voglin, studentin Oliver Daemen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…