Muajt e ardhshëm do të jenë vendimtarë për mbrojtjen e Ukrainës dhe duhet bërë më shumë për të siguruar llojin e armëve të nevojshme, thotë një institut polak.

Kështu, në një postim për Institutin polak të Çështjeve Ndërkombëtare, analisti Marcin Andrzej Piotrowski thotë se shkalla dhe ritmi i ndihmës ushtarake duhet të rritet, përcjell Telegrafi.

Sipas tij, që Rusia të humbasë iniciativën, forcat e Ukrainës duhet të rrisin manovrimin e tyre me tanke dhe mjete luftarake të reja.

Ai shtoi: “Për të mbrojtur Ukrainën në një afat të gjatë, do të jetë e nevojshme të riarmatoset aviacioni i saj me avionë perëndimorë, para së gjithash me avionë sulmues A-10”.

Siç ka vlerësuar ai, , “flota e vogël aktualisht dhe mbrojtja e bregdetit e Ukrainës gjithashtu nuk mundësojnë zhbllokimin e porteve të saj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Lëvizja surprizë nga presidenti Joe Biden, reagon menjëherë Turqia: Gabim i rëndë, refuzojmë deklaratën!

Turqia ka reaguar për deklaratën e presidentit të SHBA, Joe Biden i…

Johnson premton më shumë mbështetje për Ukrainën në bisedën e tij telefonike me Zelenskyn

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, ka pasur bisedën e tij…

Të rinjtë në Britani do të infektohen vullnetarisht me Covid

Britania e Madhe ka nisur një fazë të re të testimit për…

Steinbaum: SHBA të sanksionojë Serbinë për lidhjet ushtarake me Rusinë

Lufta në Ukrainë ka nxitur unitetin e vendeve perëndimore. Njëkohësisht, kjo periudhë…

Komiteti i Helsinikit në Maqedoni publikon mënyrat e denoncimit të shkeljes së votës

Komiteti i Helsinkit për të drejtat e njeriut njofton se të dielën…