Ka ndërruar jetë Hoxha i Burojes, Avdyl Krasniqi. Si imam xhamie, ai ishte pjesë e grupit nismëtar të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Kumtin për vdekjen e tij e ka dhënë Lamir Thaçi, nëpërmjet rrjetit social Facebook

Thaçi ka përkujtuar se si “në ditet e krismave te para te luftes ai (Avdyl Krasniqi) iu drejtua xhematit: Nga sot ata qe duan te falen pas meje kete do ta bejn ne istikame ne frontet e luftes. Tani atdheu kombi ka nevoj per ne, lutjet ne Xhami do ti vazhdojme vetem ne liri ata qe do ta kemi fatin te shpetojm”.

“Ne çdo organizim kombetar e fetar duke i sherbyer fes dhe kombit ne menyre te pandashme. Duke rrezonuar dije, urtesi, devoteshmeri e trimeri. Tërrë jeten e kaloi me dashurin e popullin qe e rrethonin. Vyrtyte qe une nuk mund te arrije ti shkruaj as ne nje liber. Ishe shoku me i mir i njeriut qe une e desha me se shumti. Gjyshit tim qe u vra ne lufte, ti ishe kujtimi me i mir per te. Pusho i qet Hoxha ushtar i lirise. Askush me mir se ti nuk i sherbeu fes dhe atedheut”, ka shkruar Thaçi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…