Një aeroplan i dërguar nga Moska për të marrë diplomatët rusë të dëbuar nga Greqia dhe më pas nga Spanja, u detyrua të bënte një devijim prej 15,000 km për shkak të ndalimit të fluturimeve të BE-së.

“Ndërsa Spanja dhe Greqia bënë një përjashtim një herë për hyrjen e avionëve në hapësirën e tyre ajrore, fluturimet lundruan nëpër vende të tjera që mbajnë ndalime për fluturimet ruse”, thuhet në uebfaqen e gjurmimit të fluturimeve FlightRadar24.

Gjatësia totale e fluturimit ishte 15 mijë e 163 km.

Mbyllja e ajrit për avionët rusë është pjesë e sanksioneve të ashpra që Evropa i ka vendosur Rusisë, pasi nisi sulmin e paprovokuar ndaj Ukrainës në 24 shkurt.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Suedia dëbon 3 diplomatë rusë

Suedia ka njoftuar se do të dëbojë tre diplomatë rusë për të…

Lavrov flet pas takimit me homologun ukrainas: Dakordësi vetëm për çështjet humanitare

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov pas takimit që zhvilloi me homologu…

12 raste të reja me koronavirus në Kosovë

12 raste pozitive dhe asnjë rast i vdekjes janë shënuar në Kosovë…

Largimi i gjuhës shqipe në QIK, Sela: Drejtori të dënohet nga inspektorati

Kreu i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela komentoi heqjen e gjuhës shqipe…

Televizioni suedez: Aeroplanët rusë që shkelën hapësirën e Suedisë ishin të pajisur me armë bërthamore

Dy aeroplanë rusë që shkelën hapësirën ajrore suedeze në fillim të këtij…