Termocentrali bërthamor Zaporizhzhia i Ukrainës, i cili mbahet nga forcat ruse, u shkëput nga rrjeti i energjisë për herë të parë në historinë e tij të enjten, sipas operatorit bërthamor të vendit.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka bërë të ditur se centrali bërthamor në Zaprizhzhia, i cili është nën kontrollin e forcave ruse, u shkëput nga rrjeti i energjisë për herë të parë në historinë e tij të enjten.

Me t’u shkëputur nga rrjeti i energjisë, furnizimi është rivendosur me anë të gjeneratorëve rezervë me naftë, ku Zelensky tha se kjo u bë për të shmangur një katastrofë rrezatimi

“Bota duhet të kuptojë se çfarë kërcënimi është ky: nëse gjeneratorët me naftë nuk do të ishin ndezur, nëse automatizimi dhe stafi ynë i uzinës nuk do të kishin reaguar pas ndërprerjes së energjisë elektrike, atëherë ne do të ishim të detyruar t’i vuajmë pasojat e rrezatimit”, tha Zelensky gjatë fjalimit të tij të natës, shkruan CNN.

Gjeneratorët janë instaluar për të furnizuar me energji pompat ftohëse për të ndaluar mbinxehjen e karburantit në rast të ndërprerjes së energjisë elektrike.

“Rusia e ka vënë Ukrainën dhe të gjithë evropianët në një situatë një hap larg nga një katastrofë rrezatimi”, tha Zelensky, duke shtuar se zyrtarëve nga IAEA, mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së, duhet t’u jepet akses urgjent në vend.

Kujtojmë se termocentrali bërthamor Zaporizhzhia prodhon rreth 20% të energjisë elektrike të Ukrainës dhe një ndërprerje më e zgjatur nga rrjeti kombëtar do të ishte një sfidë e madhe për Ukrainën në aspektin energjetik.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

PDK në Drenas nuk e kandidon Ramiz Lladrovcin për kryetar të Komunës

Ndonëse kryetari aktual i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci ka përsëritur disa…

Sa zgjat imuniteti nga vaksinimit kundër COVID-19?

Vaksinat kundër COVID-19 të prodhuara nga Pfizer dhe Moderna janë shumë të…

Sela: Ndajmë po të njejtin zhgënjim me qyetarët, fajtor Qeveria jo BE-ja!

Lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, pas dështimit së Maqedonisë së…

Reagime të ashpra nga Ukraina ndaj ‘propozimeve për lëshim të territoreve’ – i fundit vjen edhe nga Zelensky

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka hedhur poshtë sugjerimet që Kievi të hiqte…

8 ditë para zgjedhjeve, identifikimi biometrik në rrezik

Identifikimi biometrik i zgjedhësve drejt dështimit në disa zona zgjedhore, shkak mungesa…