Ministrat e Jashtëm të NATO-s pritet të miratojnë këtë javë një rritje të prezencës së aleancës në rajonin e Detit të Zi, pasi Rusia kapi disa anije ukrainase dhe anëtarët e tyre në Ngushticën e Kreçit vitin e kaluar.

Marrëdhëniet mes NATO-s dhe Moskës kanë rënë ndjeshëm që kur Rusia aneksoi gadishullin ukrainas të Krimesë në vitin 2014 dhe filloi të mbështesë separatistët prorusë në lindje të Ukrainës.

NATO-ja ka dënuar fuqishëm sjelljen e Rusisë dhe në dhjetor kërkoi lirimin e menjëhershëm të 24 marinarëve të kapur, si dhe akses të lirë për anijet e Ukrainës në portin ukrainas që ndodhet në detin Azov/ DPA.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

2020 nis me tërmet, kjo ishte epiqendra e lëkundjes së fuqishme

Një tjetër tërmet me magnitudë 4.2 të shkallës Richter lëkundi vendin në…

Lideri që i bëri 18 vjet në Parlament pa e hapur gojën

Xhevdet Hajredini /Ç’rëndësi ka se sa deputetë shqiptarë ka në kuvend, se…

Spiunimi i Merkelit, Stoltenberg kërkon transparencë për hetimet mbi skandalin

“Kombet e përfshira në këtë çështje janë aleatë të NATO-s dhe duhet…

Sot pritet vendimi për Kumanovën, a do të shkojë në karantinë 14 ditëshe

Më kërkesë të Shtabit Komunal të Krizës – Kumanovë, sot do të…

Kurti: Do të ngrejmë padi ndaj Serbisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë

Ftesë opozitës: Karshi Serbisë duhet të jemi të bashkuar Ka nisur seanca…