NATO ka kritikuar Rusinë për retorikën e saj bërthamore “të rrezikshme dhe të papërgjegjshme” lidhur me vendosjen e mundshme të armëve bërthamore në Bjellorusi.

“NATO është vigjilente dhe ne po e monitorojmë nga afër situatën. Ne nuk kemi parë ndonjë ndryshim në qëndrimin bërthamor të Rusisë që do të na bënte të rregullonim tonën”, tha një zëdhënës i NATO-s.

“Aleatët e NATO-s veprojnë me respekt të plotë të angazhimeve të tyre ndërkombëtare. Rusia ka thyer vazhdimisht angazhimet e saj për kontrollin e armëve, së fundmi duke pezulluar pjesëmarrjen e saj në Traktatin e Ri START”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Macron: Ekzistojnë gjasat për paqe në Ukrainë

Presidenti francez Emmanuel Macron, ka deklaruar sot se beson se ekzistojnë gjasat…

Avancojnë ukrainasit në Kherson, zyrtarë e atjeshëm pro-rusë bëhen gati të evakuojnë 60 mijë njerëz  

Mbrëmë zyrtarët pro-rusë të rajonit të okupuar të Khersonit në Ukrainë, kanë…

Blinken dënon sulmin e Rusisë pranë kufirit të Ukrainës me Poloninë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dënoi sulmin e Rusisë pranë kufirit…

Lagja e Trimave”, 13 të burgosur kërkojnë transferim në Kosovë

Kërkesat e shtetasve kosovarë të dënuar në rastin “Lagja e Trimave” akoma…

Rusia tashmë e ka ‘humbur strategjikisht’ luftën, thotë shefi i forcave të MB-së

Rusia është tani një “fuqi më e zvogëluar” dhe tashmë “e ka…