Komandanti i KFOR-it ka autoritetin parësor për të përdorur hapësirën e ulët ajrore mbi Kosovë, në përputhje me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të vitit 1999. KFOR-i mbetet plotësisht i fokusuar në zbatimin e përditshëm të mandatit të tij. OKB-ja duhet të sigurojë një mjedis të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë”, tha zyrtari.

Hapësira e ulët ajrore e Kosovës menaxhohet nga Agjencia e Shërbimeve të Navigacionit Ajror të Kosovës, e cila ofron shërbime për avionët civilë që fluturojnë mbi hapësirën ajrore të Kosovës me qëllim të uljes dhe ngritjes nga aeroporti i Prishtinës, ndërsa 6250 e më shumë, hapësira ​​ajrore është nën kontrollin hungarez, shtoi zyrtari.

“Kjo për shkak se Kosova ende nuk ka arritur kapacitetin për të menaxhuar hapësirën e lartë ajrore”, tha ai./LSh

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Njoftimi i presidentit për “mbylljen e ambasadave”, shkakton reagime të shumta

Mbyllja e ambasadave të Maqedonisë së Veriut nëpër botë është anti-reformë diplomatike.…

Venezuela në kolaps | Ndërpritet energjia elektrike

Ndërprerjet e energjisë elektrike që goditën Venezuelën të enjten vazhduan edhe mëngjesin…

Lukashenko: BE ka kapërcyer vijën e kuqe ndaj nesh!

Presidenti i Bjellorusisë ka reaguar për herë të parë pas rrëmbimit të…

Ukraina tregon numrin e ushtarëve rusë të vrarë, si dhe atë të makerinerisë luftarake të shkatërruar

Autoritetet ukrainase thonë se Rusia ka humbur 15.300 ushtarë që nga fillimi…

Dhjetë viktima dhe 137 raste të reja me Covid-19, shërohen 131 pacientë

137 raste të reja, 10 viktima dhe 131 pacientë të shëruar, është…