NATO po diskuton nevojën për të forcuar kufijtë lindorë me Rusinë duke përqendruar pajisje dhe një kontingjent ushtarak prej deri në 300,000 ushtarë, gjë që duhet të pengojë Rusinë të zgjerojë luftën përtej Ukrainës.

Kështu shkruan Yahoo News, duke u bazuar në nëj shkrim të “Politico”, sipas të cilit NATO synon të ndalojë Rusinë nëse vendos ta zgjerojë luftën përtej Ukrainës, përcjell Telegrafi.

Për shkak të kësaj, Aleanca po flet për forcimin e kufijve të saj lindorë dhe nevojën për të dërguar deri në 300,000 trupa në kufi, thuhet në shkrimin të cilit jehonë i ka bërë edhe www.pravda.com.ua.

Veprime të tilla do të kërkojnë koordinim dhe përpjekje të mëdha nga 30 anëtarët e NATO-s për të siguruar ushtarë, objekte trajnimi, sasi të mëdha armësh, pajisje dhe municione.

Megjithatë, gazeta thekson se koordinimi mund të jetë sfidues, pasi shumë aleatë tashmë janë të shqetësuar për rezervat e tyre të pamjaftueshme të municioneve, të cilat kërkojnë kohë dhe para për t’u rimbushur.

Në këtë drejtim Politico shkruan se krerët ushtarakë të NATO-s do të paraqesin plane të përditësuara të mbrojtjes rajonale.

Zyrtarët e Aleancës po parashtrojnë idenë se kufijtë e saj me Rusinë duhet të ruhen nga deri në 300,000 trupa, raporton gazeta.

Vihet re se grupi i parë i trupave të NATO-s mund të përbëhet nga rreth 100,000 ushtarë, gati për t’u vendosur brenda 10 ditëve. Ai mund të përfshijë trupa nga Polonia, Norvegjia, Estonia, Letonia dhe Lituania.

Skuadra e dytë e trupave, shkruan Politico, do të mbështesë këta ushtarë, të gatshëm për t’u dislokuar brenda 10-30 ditëve nga vende si Gjermania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rusia kërcënon haptazi Finlandën dhe Suedinë, thotë se nëse anëtarësohen në NATO do të shihen si “oponentë”

Finlanda dhe Suedia kanë arritur mbrëmë në fazën e rëndësishme rrugës drejt…

Pesë persona arrestohen nga policia në një koncert në Shkup, u gjendet drogë

Me datën 14/15.05.2022 nga ana e zyrtarëve policorë të Njësitit për tregti…

Zelensky sot shkon në SHBA, takohet me Bidenin

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, po udhëton për në Shtetet e Bashkuara për…

Lëndët e PSP-së, pritet vendimi i Joveskit

Prokuroria speciale ende pret shkresë zyrtare nga Prokurori publik i shtetit Lubomir…

NATO : “Bota gjithnjë e me e pasigurt”

“Aneksimi i Gadishullit të Krimesë së Ukrainës nga Rusia në vitin 2014…