NATO nga nesër do të nisë stërvitjet ushtarake, të cilat do të përfshijnë praktikimin e përdorimit të armëve bërthamore të Evropës.

Si pjesë e praktikës intensive, deri në 60 avionë do të bëjnë fluturime mbi në Belgjikë dhe do të përfshijnë 14 vende evropiane.

Avionët e përfshirë në stërvitje do të jenë avionë luftarakë të teknologjisë së lartë dhe bombardues amerikanë B-52 me rreze të gjatë veprimi.

Pavarësisht tensioneve të fundit, stërvitja rutinë nuk është e lidhur me ngjarjet aktuale botërore, sipas NATO-s. Zëdhënësja Oana Lungescu, tha se stërvitja synon të sigurojë që parandalimi bërthamor i NATO-s të mbetet i sigurt dhe efektiv.

Kjo vjen pasi presidenti rus, Vladimir Putin kërcënoi se luftimet e drejtpërdrejta me vendin e tij do të rezultonin në një “katastrofë globale”, raporton DailyStar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Franca në kërkim të ish-ushtarit të armatosur që gjuajti në drejtim të policisë – gjithçka ndodhi kur burri ‘vizitoi’ shtëpinë e ish-partneres

Një kërkim është duke u zhvilluar në Francën jug-perëndimore për një ish-ushtar…

Borrell: Shtetet e BE-së afër marrëveshjes për sanksione të reja ndaj Rusisë

Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, thotë vendet anëtare janë afër për…

Rusia po përparon, por ka humbje të mëdha – thotë raporti më i fundit i inteligjencës britanike

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe ka publikuar përditësimin e saj…

Putini ‘mendon se po e fiton luftën’, thotë kancelari i Austrisë

Kancelari i Austrisë tha pas takimit me Vladimir Putinin në Moskë javën…

Gjendet trupi i pajetë i një mashkulli në Ulqin, dyshohet të jetë i ish-shefit të policisë i cili nga 27 maji u shpall i zhdukur

Në rrugën Shën Gjergji në Ulqin të Malit të Zi, të martën…