Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se organizata ka “forcuar ndjeshëm” praninë e saj në pjesën lindore të aleancës në përgjigje të krizës.

Ai shtoi se NATO ka përgjegjësinë për t’u siguruar që konflikti të mos përhapet përtej Ukrainës ose të përshkallëzohet, shkruan Sky News.

“Ne do të mbrojmë çdo pëllëmbë të territorit tonë aleat”, ka shtuar ai.

Ukraina i ka kërkuar vazhdimisht aleancës që të zbatojë një zonë ndalim-fluturimi mbi vend – por ajo ka refuzuar ta bëjë këtë në një përpjekje për të shmangur përshkallëzimin e konfliktit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

VIDEO / Momenti kur vdes Rrahman Morina

Rraman Morina ishte figura më kontraverse në fund të viteve të 80-ta…

Amnesty International: Armë serbe u përdorën nga grupet që vranë civilë në Afrikë

Ekspertët e armëve të Amnesty International kanë identifikuar armët e prodhuara nga…

Kapen 300 kilogramë drogë skunk në Mal të Zi

Zyrtarët e Drejtorisë së të Hyrave dhe Doganave, së bashku me zyrtarë…

Egjipti dhe Rusia theksojnë se Izraeli duhet të ndalojë sulmet në Gaza

Në një telefonatë, dy diplomatët e lartë përsëritën se Izraeli duhet të…

As presioni i SHBA’së nuk ia “la shenjë” BE’së karshi çështjes së liberalizimit të vizave

Raportuesja e BE’së për Kosovën, Viola Von Cramon, ka këputur sot shpresat…