14 herë përmendet Rusia në konceptin e ri strategjik të NATO-s të shpallur në samitin e Madridit, dhe 11 herë Kina.

Fakti që këto dy vende dhe një aleancë e mundshme midis Moskës dhe Pekinit, janë në këtë pikë në qendër të vëmendjes, ilustron rreziqet e ardhshme që vendet e NATO-s shohin dhe për të cilat ato duhet të përgatiten në mënyrë imperative, thotë DW.

Krahu lindor i territorit të Aleancës përforcohet në disa mënyra: Polonisë dhe Rumanisë ju rrit vlera si shtylla thelbësore të NATO-s në Evropën Lindore. Trupa nën komandën e drejtpërdrejtë të SHBA do të vendosen në rajon për të frenuar Rusinë. Përveç kësaj, NATO-ja tani i klasifikon Ballkanin Perëndimor dhe Detin e Zi si “strategjikisht të rëndësishëm” dhe mbetet e hapur për anëtarët e tjerë të rinj. Koncepti i ri strategjik thekson se NATO nuk mund të përjashtojë më realisht mundësinë e një sulmi ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të anëtarëve të caktuar të Aleancës. Dokumenti përshkruan humnerën, në skajin e së cilës europianët nuk janë të vetmit që e gjejnë veten: Siria dhe Rusia kanë përdorur tashmë armë kimike në historinë e tyre të fundit, Kina dhe Irani po zhvillojnë fshehurazi aftësi bërthamore dhe aktorë të rrezikshëm jo-shtetërorë vazhdojnë të armatosen.

Përtej kësaj tabloje të përgjithshme dëshpëruese të përshkruar në konceptin e ri strategjik, ka një sërë kërcënimesh që vijnë nga brenda shteteve të NATO-s. Aleanca duket se nuk po i merr seriozisht për momentin. Disa vende të NATO-s kanë probleme serioze të besnikërisë ndaj vlerave thelbësore euroatlantike. Paqëndrueshmëria politike në disa vende anëtare po dëmton kohezionin e Aleancës dhe Ballkani vazhdon të lëkundet nën peshën e armiqësive historike në rajon, kujtojnë ekspertët. Në samitin e saj në Madrid, NATO-ja ka bërë të ditur se do të rrisë numrin e forcave që ka në gatishmëri të lartë në Evropën Lindore nga 40,000 në mbi 300,000. Kjo vjen si përgjigje pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia. Ende nuk ka informacione zyrtare se ku do të dërgohen këta trupa.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Biden zbardh prapaskenat: Kemi marrëveshje me talebanët…

Teksa situata kaotike në Kabul vazhdon, presidenti amerikan Joe Biden iu drejtua…

Anglia vazhdon evakuimet në Kabul pavarësisht sulmeve, afër fazës së fundit

Britania e Madhe do të vazhdojë operacionin për evakuimin e njerëzve nga…

Escobar të dielën shkon në Bosnjë, në kohën e një krize të thellë politike

I dërguari special i presidentit amerikan Joe Biden për Ballkanin Perëndimor, Gabriel…

Macron akuzon Rusinë për krime lufte gjatë vizitës së tij në Irpin

Gjatë një vizite në Iripin në veri të Kievit, presidenti francez Emmanuel…

Ish-presidenti kroat, Mesiq: Serbët e urrejnë Millosheviqin, jo pse ka shkaktuar luftëra, por se i ka humbur ato

Siç njofton zyra për media e Kuvendit, gjatë bisedës me Konjufcën, Mesiq…