NATO po rrit numrin e trupave të forcave të saj të reagimit nga 40 mijë në 300 mijë, njofton sekretari i përgjithshëm i aleancës ushtarake.

“Ne do të forcojmë mbrojtjen tonë përpara. Ne do të forcojmë grupet tona të betejës në pjesën lindore të aleancës, deri në nivelet e brigadës. Ne do të transformojmë forcën e reagimit të NATO-s dhe do të rrisim numrin e forcave tona të gatishmërisë së lartë në mbi 300, mijë”, u tha Stoltenberg gazetarëve në Madrid, përpara një samiti atje këtë javë.

Ai e përshkruan Rusinë si kërcënimin më madh dhe të drejtpërdrejtë, për sigurinë dhe vlerat e aleancës dhe përgjigjen e NATO-s ndaj pushtimit të Ukrainës si rishikimin më të madh të mbrojtjes dhe parandalimit të saj kolektiv që nga Lufta e Ftohtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kryeministri malazez, Krivokapiq: Kam informacione se ishte përgatitur arrestimi im pas kthimit nga Beogradi

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq njoftoi se kishte marrë informacione…

Vritet një person në Rahovec

Një person nga fshati Sopniq i Rahovecit ka vdekur pas plagëve të…

Gjykata e Apelit Shkup i anuloi seancat publike dhe debatet e caktuara për muajin e ardhshëm

Seancat publike dhe debatet para Gjykatës së Apelit Shkup, të cilat janë…

Biden i telefonon Putin-it, propozon samit për Ukrainën

Shtimi i pranisë ushtarake ruse panë kufirit me Ukrainën vjen në përgjigje…

Priten publikime të reja për rastin“Reket”

Laris Gajser, gazetari italian në statusin e tij në Facebook, dje njoftoi…