Aleanca Veri-Atlantike ka bërë sot thirrje institucioneve të Kosovës që të shtensionojnë situatën në veri.

Zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu u ka bërë thirrje po ashtu palëve që çështja të zgjidhet përmes dialogut.

“I nxisim institucionet në Kosovë që të shtensionojnë situatën menjëherë dhe u bëjmë thirrje të gjitha palëve që çështjen ta zgjidhin përmes dialogut. NATO, KFOR mbetet vigjilent dhe do të sigurojë një mjedis të sigurt dhe të sigurt”, shkruan Lungescu në Twitter.

Të premten në veri të vendit u tensionua situata pasi kryetarët e sapo zgjedhur të Zveçanit, Zubin Potokut e Leposaviqit tentuan të hyjnë në zyrat e tyre të punës.

Situata u tensionua pasi grupe të qytetarëve serbë u tubuan për të ndaluar hyrjen e zyrtarëve në vendet e tyre të punës.

Megjithatë, kryetari i Zubin Potokut dhe ai i Zveçanit arritën të hyjnë në objektet e komunës nën përcjelljen e Policisë së Kosovë.

Nga situata e krijuar të premten në veri u lënduan pesë policë, u dogj një veturë e Policisë dhe u dëmtuan disa të tjera. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Tërmet 5.6 i shkallësh Rihter në Greqi, dëmtohen banesat, dalin pamjet e para

Një tërmet i fortë me madhësi 5.6 në shkallën Rihter u regjistrua…

Dhurata Hoxha dhe të tjerët sot dalin para gjykatës për korrupsion

Sot është caktuar të mbahet shqyrtimi fillestar ndaj ish-ministres së Integrimeve Evropiane,…

Qeveria neglizhon gjuhën shqipe në çdo informim dhe rekomandim!

Situata e krijuar në vend është situatë në të cilën nuk jemi…

Një 49 vjeçar, shtetas i Maqedonisë së Veriut vritet në Bullgari

Mediat bullgare kanë raportuar se Bregun e Diellit (Sonçev Breg) në Bullgari…

Osmani: Nuk mund të ketë paqe në rajon pa zbardhjen e fatit të zhdukurve

Në 24-vjetorin e masakrës së Krushës së Madhe, presidentja e Kosovës, Vjosa…