Prokurori i Përgjithshëm i Kanadasë ka miratuar akuzat për terrorizëm ndaj Nathaniel Veltman, i cili akuzohet se vrau me kamion katër anëtarë të një familjeje myslimane në Ontario.

Sipas policisë së Londrës 20 vjeçari qëllimisht shënjestroi familjen për shkak të besimit të tyre, shkruan BBC.

I dyshuari gjithashtu përballet me katër akuza për vrasje të shkallës së parë dhe një akuzë për vrasje në tentativë.

Salman Afzaal, 46 vjeçar, Madiha Salman, 44 vjeçare, Yumna Afzaal, 15 vjeçare dhe nëna, Afzaal, 74 vjeçare, u vranë ndërsa ishin në një shëtitje në mbrëmje më 6 qershor.

Djali nëntë vjeçar i familjes është i vetmi që i mbijetoi këtij sulmi teksa vazhdon të trajtohet në spital pas lëndimeve të marra.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…