Vizita vjen mes tensioneve në lidhje me Tajvanin për të cilën administrata amerikane thotë se Kina po minon paqen

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi nis turneun në katër vende aziatike, mes spekulimeve intensive se ajo mund të rrisë zemërimin e Pekinit se ajo mund të vizitojë gjithashtu Tajvanin, ishull i sunduar dhe i pretenduar nga Kina.

Zyra e Pelosit njoftoi se ajo do të vizitojë gjithashtu Singaporin, Malajzinë, Korenë e Jugut dhe Japoninë. Uashingtoni nuk ka lidhje zyrtare diplomatike me Tajvanin, por është i detyruar me ligj t’i sigurojë ishullit mjetet për t’u mbrojtur.

Një vizitë nga Pelosi, i cili është i treti në radhën e pasardhësve të presidencës dhe një kritik i gjatë i Kinës, do të përkeqësonte lidhjet midis Uashingtonit dhe Pekinit. Republikani Newt Gingrich ishte kryetari i fundit i Dhomës që vizitoi Tajvanin, në 1997.

Gjatë një telefonate të enjten e kaluar, Biden i tha Xi Jingping se politika e SHBA-së për Tajvanin nuk kishte ndryshuar dhe se Uashingtoni kundërshton fuqimisht përpjekjet e njëanshme për të ndryshuar status quo-në ose për të minuar paqen dhe stabilitetin përgjatë ngushticës së Tajvanit.

Pekini e konsideron Tajvanin si pjesë të territorit të tij dhe kurrë nuk ka hequr dorë nga përdorimi i forcës për ta vënë ishullin nën kontrollin e tij. Turneu aziatik i Pelosit vjen në një kohë të ndjeshme politikisht për udhëheqësit kinezë dhe amerikanë.

Xi pritet të sigurojë një mandat të tretë lidershipi. Në Shtetet e Bashkuara, Partia Demokratike e Biden përballet me një luftë të vështirë për të mbajtur kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet afatmesme të Nëntorit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ukraina kërkon sanksione/ Rusia, 190 mijë trupa përgjatë kufirit

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky tha të shtunën se sanksionet ndaj Rusisë…

Arriti në Gjermani para 6 vjetësh/ Tani emigranti kërkon të bëhet deputet

Pothuajse gjashtë vjet më pare, Tareq Alaows i hyri udhëtimit të rrezikshëm…

Brenda tre ditësh trefishohet numri i kosovarëve që kalojnë kufirin për Shqipëri

Numri i shtetasve të Kosovës që e kanë kaluar kufirin me Shqipërinë…

Palmer ose Montgomery pritet që ta zëvendësojnë Grenell në dialogun Kosovë-Serbi

SHBA mes Matthew Palmer dhe Molly Montgomery për të Dërguar të Posaçëm…

Gjykata e Londrës lëshon urdhrin për ekstradimin e Assange në Shtetet e Bashkuara

Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange, është më afër ekstradimit në SHBA-ve ku…