Rriten sërish shifrat e infektimeve ditore

Britania e Madhe është në alarm për shkak të një vale të re të koronavirusit të shkaktuar nga përhapja e mutacionit indian. Në 3 ditët e fundit, shifrat e infektimeve kanë shënuar rritje me mbi 3 mijë raste ditore. Kulmi u shënua 24-orëshin e kaluar me mbi 4 mijë infektime të reja, nivel që nuk ishte arritur prej 1 Prillit. Gjatë gjithë periudhës Prill-Maj, shumë rrallë është tejkaluar kufiri i 3 mijë infektimeve ditore. Këtë javë, shtrimet në spitale pësuan rritje me 20%.

Rritja e rasteve ka bërë që autoritetet britanike të shtyjnë lehtësimin e mëtejshëm të masave kufizuese. Në fillim të këtij muaji, kryeministri Boris Johnson shpalli nisjen e lehtësimit të masave, duke rihapur aktivitetet jo-thelbësore si dyqanet, baret, restorantet e diskotekat.

Vendimi u mor pas uljes së infektimeve ditore, falë vaksinimit dhe bllokadës së ashpër kombëtare që prej fillimit të këtij viti. Megjithatë, shifrat mund të venë në pikëpyetje efektshmërinë e vaksinave aktuale ndaj mutacionit të dyfishtë indian.

Vendet europiane po shqyrtojnë mundësinë e rikthimit të kufizimeve për hyrjen e turistëve britanikë. Në Europë dhe SHBA tendenca në rënie e infektimeve është e vazhdueshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…