Mungesa e librave shkollor në arsimin e mesëm edhe dy muaj na fillimi i vitit shkollor, ka alarmuar Unionin e nxënësve shqiptar i cili ka kërkuar nga ministria e Arsimit që sa më shpejt të sigurojë tekstet si dhe të evitohen gabimet gjuhësore dhe përmbajtësore nga tekstet ekzistuese. Blendi Hodai nga Unioni i nxënësve shqiptar, po ashtu ka hedhur poshtë pretendimet e ministrisë së arsimit se shkollat nuk kanë bërë në kohë kërkesat, duke nxjerrë madje edhe dëshmi me shkrim nga disa shkolla të cilat me kohë njoftuar ministrinë për mungesën e teksteve.

Ç’do nxënësi i mungojnë mesatarisht dy deri tre libra. Librat vazhdojnë të jenë me gabime të shumta përmbajtjesore e teknike. Edhe përkundër Ligjit në fuqi, librat shkollor vazhdojnë të qarkullojnë nga nxënës në nxënës për më se pesë vite. Ministria e Arsimit dhe shkencës, fajin për mungesën e teksteve e hedh tek shkollat e mesme kinse ata nuk e kanë bë me kohë kërkesën e librave, që duhen të zëvendësohen, megjithatë ne si union kemi gjetur se këto kërkesa janë bë – tha Blendi Hodai, Unioni i Nxënësve Shqiptar.

Unioni i nxënësve tërheqë vërejtjen se në rast se nuk zgjidhet problemi atëherë do të ndërmarrin masa tjera duke përfshirë bojkotin por edhe protestat.

Nëse këto kërkesa vazhdojnë të injorohen, Unioni i nxënësve të Maqedonisë së Veriut do merr hapa tjera demokratike për zgjidhjen e këtyre problemeve duke mos përjashtuar edhe bojkotin e procesit mësimor si dhe protestat e nxënësve në gjithë vendin – deklaroi Blendi Hodai, Unioni i Nxënësve Shqiptar.

Si pasojë e mungesës së librave nxënësit sipas unionit detyrohen që të blejnë skripte dhe blejnë tekste shkollore nga disa profesorë, por që sipas nxënësve, nuk janë në nivelin e duhur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…