Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së Timço Mucunski tha se Komiteti Ekzekutiv i VMRO-DPMNE-së ka marrë vendim që më 18 qershor të mbajë një protestë të madhe popullore.

“Heshtja nuk është një opsion, kjo protestë do të jetë një protestë për ndryshim dhe për një jetë më të mirë,” tha Mucunski.

Sipas partisë opozitare, zgjedhjet e parakohshme parlamentare janë e vetmja zgjidhje. Mucunski shpjegoi se zgjedhjet janë të nevojshme për shkak të politikave të qeverisë dhe në këtë drejtim foli për krizën energjetike, inflacionin dhe rritjen e kostove të kompanive. Mucunski shtoi se investimet kapitale janë në nivel të ulët, për BE-në nuk është dhënë asnjë datë, ndërsa problemet në sistemin gjyqësor, siç tha ai, janë vënë në dukje edhe nga faktorët ndërkombëtarë.

Komiteti Ekzekutiv konstatoi gjithashtu se reformat në administratë janë ngecur, korrupsioni është i lartë dhe ende nuk ka përgjegjësi për aksidentet e trafikut në Laskarci dhe Bullgari si dhe spitalin modular në Tetovë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Departamenti Shtetëror pas dorëheqjes së Zaev: SHBA-të do të vazhdojnë të bashkëpunojnë me Qeverinë për në rrugën drejt BE-së

Departamenti Shtetëror për “Zërin e Amerikës” u shprehën se “SHBA-të presin që…

Johnson: Putin duhet ta kuptojë se nuk do të ketë sukses në Ukrainë

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, ka thënë se presidenti i…

Shaqir Fetai i fyen dhe i ofendon teologët që janë në mbrojtje të kushtetushmërisë së BFI-së

Kliko linkun https://www.facebook.com/116695443577184/posts/121459249767470/

Kosova do të sigurojë mbi 100,000 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech

Kosova do të sigurojë mbi 100,000 vaksina kundër koronavirusit Pfizer/BioNTech deri në…

Publikohet projekti i Portit të Durrësit, Rama: Një prej porteve më të mëdha turistike të Mesdheut

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka zbuluar projektin e Portit të Durrësit.…