MSH-ja njofton se numri I qytetarëve që janë paraqitur për t`u vaksinuar në ueb-faqen vakcinacija.mk është 390.330 qytetarë.

Në punktet e vaksinimit, deri dje, janë vaksinuar 206.013 qytetarë. Dozën e parë dje e kanë pranuar 9.561, kurse dje janë vaksinuar 11.646 qytetarë. Janë aplikuar 244.518 doza të vaksinave, kurse janë rivaksinuar 38.505 qytetarë.

Me shifrat e fundit, sipas MSH-së, 44.7% e popullsisë mbi 70 vjec, 37% e qytetarëve mbi 65 vjec dhe 30% e atyre mbi 60 vjeç, kanë pranuar të paktën një dozë të vaksinës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kërcënoi ekspertët e pandemisë/ Gjendet i pajetë në park ekstremisti

Një trup është gjetur në kërkim të një ushtari belg, me pikëpamje…

Situata në veri, Këshilli i Sigurisë së Kosovës: Do ruajmë sigurinë në vend

Në mbledhje u shqyrtua situata e sigurisë në Republikën e Kosovës pas…

El Cheka paralajmëron tetovarët

El Cheka dhe të tjerët: Biznesmenet e Tetoves duhet te jen me…

Kurti: Së pari drejtësi e punësim, pastaj bisedimet me Serbinë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha në një intervistë për Zërin…

KSI: Të mbeten në fuqi masat kufizuese

Përkundër faktit se është zvogëluar numri i pacientëve të ri që janë…