Trembëdhjetë njerëz kanë vdekur në SHBA ndërsa vendi po përballet me një stuhi dimërore ekstreme me temperatura deri në  minus 45 gradë Celsius.

Më shumë se 200 milionë njerëz apo rreth 60 për qind e popullsisë së Amerikës janë nën një formë paralajmërimi ose këshillimi për motin, me të ftohtin brutal që pritet të vazhdojë gjatë fundjavës së Krishtlindjes, shkruan Skynews.

13 vdekjet e lidhura me motin deri më tani:

• Dy vdekje si pasojë e përplasjeve të makinave në Kentaki
• Një i pastrehë vdiq në qytetin e Louisville
• Tre aksidente në Oklahoma vranë tre persona – dy nga aksidentet ndodhën pasi erërat shpërthyen borën që po binte, ndërsa detajet e përplasjes së tretë nuk ishin ende të disponueshme
• Shoferi i një makine në Missouri vdiq pasi humbi kontrollin në një rrugë të akullt, duke zbritur një argjinaturë, mbi një mur çimentoje dhe duke u ulur me kokë poshtë në një përrua
• Një person vdiq në Wisconsin pasi një kamionçinë u fut në pjesën e pasme të një automjeti tjetër përpara se të dilte nga rruga dhe të godiste një njësi traktor-rimorkio të parkuar 
• Një burrë u gjet i vdekur të premten në mëngjes në Memphis dhe, megjithëse nuk ka detaje, autoritetet kanë thënë se duket se vdekja është e lidhur me motin
• Katër vdekje në aksidente automobilistike në Ohio – këto u konfirmuan nga guvernatori i shtetit, por nuk u dha më shumë informacion

Kanadaja po përjeton gjithashtu një stuhi të keqe, e cila ka parë qindra fluturime të vonuara ose anuluara dhe qindra mijëra prona pa energji.

Rreshteri i policisë provinciale të Ontarios Kerry Schmidt tha se policia kishte marrë raporte për deri në 100 automjete të përfshira në përplasje të shumta që kanë mbyllur një autostradë të madhe pranë Londrës, Ontario.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sullivan: Irani po përgatitet ta furnizojë Rusinë me dronë

Këshilltari për Siguri Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, Jake Sullivan, tha para…

Zjarrfikësit e Shkupit kanë ndërhyrë në 8 raste gjatë ndërrimit të viteve

Njësiti Territorial i Brigadës së Zjarrfikësve të Qytetit të Shkupit gjatë mbrëmjes…

Koronavirusi e prek edhe qytetin e Gostivarit

Ka arritur në 43 numri i të pekurve nga virusi korona. Rasti…

Kur edhe nataliteti trajtohej si dukuri nacionaliste

Në vitet 80-ta, pas ngjarjeve të bujshme në Kosovë (1981), udhëheqja e…

Pse presidenti i Gjermanisë nuk po i bashkohet bisedimeve në Kiev?

Disa politikanë gjermanë kanë shprehur irritim dhe habi pasi presidenti gjerman, Frank-Walter…