Sipas profesor Evan Mawdsley – një historian kryesor i specializuar në historinë ruse dhe historinë e Luftës së Dytë Botërore – hera e fundit që një anije e madhe ruse u fundos 81 vjet më parë në brigjet e Krimesë nga Gjermania gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ai shtoi se ndërsa Rusia kishte humbur lloje të tjera të anijeve luftarake gjatë rrjedhës së Luftës së Dytë Botërore, Chernova Ukraina ishte e fundit ruse që ishte fundosur në 1941, shkruan BBC.

Profesor Mawdsley shtoi se megjithëse Moskva ishte gati 40 vjeç, ajo ishte një nga anijet më të mëdha në Marinën Ruse dhe se asnjë anije e re e madhe sipërfaqësore nuk është ndërtuar që nga vitet 1980.

Ai shtoi: “Duke supozuar se Moskva u godit dhe u dëmtua për vdekje nga një raketë relativisht e vogël Neptun, ngjarja sugjeron se anija kishte mbrojtje të dobët kundër raketave dhe kontroll të dobët të dëmtimit”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Biden do të udhëtojë drejt Brukselit – NATO me samit të jashtëzakonshëm pas agresionit rus në Ukrainë

Presidenti Joe Biden do të udhëtojë drejt Brukselit për të marrë pjesë…

​Von der Layen: BE-ja duhet të përgatitet për variantin e ri Omicron

Omicron, i cili u zbulua për herë të parë në Afrikën e…

12 të infektuar dhe 1 viktimë nga Covid-19 në 24 orë

Në 24 orët e fundit janë evidentuar 12 raste të reja pozitive…

Hyrja në vend me test negativ të Covid-19

Qytetarët që hyjnë në Maqedoni nuk kanë pse të shkojnë në karantinë…

(Video) Rashkovski në Gjykatën Penale, duhet të dëshmoj për blerjen e softuerit

Dragi Rashkovski dhe Daniell Stançev, të dyshuar për rastin me softuerin për…