Rusia ka njoftuar se ka kryer një sulm masiv në infrastrukturën energjetike të Ukrainës.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se kishte përdorur armë me precizion të lartë për të shuar furnizimet me energji në disa rajone të Ukrainës, raporton skynews.

Ai pretendoi se sulmet kishin ndërprerë prodhimin dhe riparimin e pajisjeve ushtarake si dhe lëvizjen e trupave rezervë.

Ukraina dje pretendoi se kishte rrëzuar 54 nga 69 raketat e lëshuara nga Rusia në mëngjes herët – por të paktën katër persona u vranë.

Të enjten, 90 për qind e njerëzve në qytetin perëndimor të Lviv-it dhe 40 për qind e atyre në Kiev janë pa energji elektrike.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta në infrastrukturë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Nuk mjafton vetëm izolimi social” OBSH del me thirrje të fortë: Kujdes nga pandemia që po rrezikon botën! Ndiqni këto këshilla

E gjithë bota ka vendosur masa të rrepta për të izoluar përhapjen…

Kurti: Ne do të garojmë në zgjedhje, lista jonë do të ketë 110 kandidatë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin, ka thënë se lista e tyre…

Vritet një polic në Maqedoninë e Veriut

Sot në ora 02:30 Ndihma e Shpejtë ka pranuar thirrje për intervenim…

Një i vrarë dhe një i lënduar nga arma e zjarrit në Kaçanik

Një person ka vdekur si pasojë e plagëve që i kishte marrë…

Qeveria për propozimin e Escobarit: E kemi obligim sundimin e ligjit, s’është sot 30 tetori

Qeveria e Kosovës, ka reaguar pas propozimit të të dërguarit special të…