NATO do të vendosë avionë vëzhgimi të Sistemit të Paralajmërimit dhe Kontrollit Ajror (AWACS) në Bukuresht të Rumanisë.

Avionët parashihet të mbërrijnë atje më 17 janar dhe do të mbështesin praninë e përforcuar të Aleancës në rajon dhe do të monitorojnë aktivitetin ushtarak rus.

“Ndërsa lufta e paligjshme e Rusisë në Ukrainë vazhdon të kërcënojë paqen dhe sigurinë në Evropë, nuk duhet të ketë asnjë dyshim për vendosmërinë e NATO-s për të mbrojtur dhe mbrojtur çdo centimetër të territorit aleat,” tha zëdhënësja e NATO-s Oana Lungescu.

“AWACS-ët tanë mund të zbulojnë aeroplanë qindra kilometra larg, duke i bërë ata një aftësi kyçe për parandalimin dhe qëndrimin mbrojtës të NATO-s. Falenderoj Rumaninë për pritjen e avionit, gjë që jep një kontribut të rëndësishëm në paralajmërimin tonë të hershëm,” shtoi ajo.

Në përgjigje të luftës së Rusisë në Ukrainë, NATO që nga shkurti i vitit 2022, këta avionë kanë kryer patrulla të rregullta mbi Evropën Lindore dhe rajonin e Detit Baltik për të gjurmuar avionët luftarakë rusë pranë kufijve të NATO-s.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Inflacioni në Eurozonë arrin në 3 për qind, niveli më i lartë brenda një dekade

Inflacioni në Eurozonë ka arritur nivelin më të lartë brenda një dekade,…

Droni ukrainas shkatërron dy anije ruse në Detin e Zi

Një dron ukrainas ka shkatërruar dy anije patrullimi ruse në Detin e…

Lirohet ura mbi Liqenin e Ujmanit, vendoset KFOR-i

Protestuesit serbë kanë liruar urën mbi Liqenin e Ujmanit, ndërsa kanë zhvendosur…

Fillon tërheqja e barrikadave në veri të Kosovës

Telegrafi merr vesh se ka nisur tërheqja e automjeteve që ishin vendosur…