Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme të BE-së në largim, Federika Mogerini, vlerësoi se prolongimi i vendimit të Këshillit të Evropës për hapjen e negociatave për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, nuk është vetëm shans i humbur, por edhe gabim historik.

Duke i grumbulluar rezultatet e takimeve të javës së kaluar të BE-së në Bruksel, Mogerini në bllogun e saj të titulluar “Dy vendime, një gabim”, thekson se shefat e shteteve dhe qeverive e prolonguan vendimin për negociata edhe krahas progresit të jashtëzakonshëm të cilin e arritën të dyja vendet dhe rekomandimit pozitiv nga Komisioni Evropian.

“Ky është shans më se i humbur, ky është gabim historik që shpresoj se së shpejti do të përmirësohet”, thotë Mogerini.

Për dallim të “gabimit” drejtë Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, Mogerini si të mira i vlerëson vendimet e liderëve evropianë për Bregzitin dhe për intervenimin ushtarak turk në Siri.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

E rëndë/ “Donte t’i infektonte të gjithë rreth tij”, arrestohet qytetari pasi infektoi qëllimisht 22 persona me Covid-19

Një banor i Majorca është arrestuar për infektimin e 22 personave me…

Arrestohet arsimtari i dyshuar për pedofili në Prizren

Policia në Prizren ka arritur që ta arrestojë, ish-arsimtarin nga Prizreni, F.K,…

Vijojnë sulmet me raketa në rajonin e Kievit

Ministria e Brendshme e Ukrainës tha mbrëmjen e kësaj të hëne se…

Gërxhaliu: Varret masive janë hapur nga serbët, u kanë hequr organet shqiptarëve të vrarë

Drejtor i Institutit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu, ka folur për raportin…

Statusi i PSP-së dhe përdorimi i “bombave” pengojnë arritjen e marrëveshjes

Edhe pas takimit të tretë të grupeve të punës nga pushteti dhe…