Gjykatësi i procesit të rastit të ish-krerëve të UÇK-së në Speciale, Nicolas Guillou, ka miratuar pjesërisht mocionet e mbrojtjes së Hashim Thaçit, Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit kundër formës së aktakuzës.

Kështu bëhet e ditur në dokumentet e publikuara në Dhomat e Specializuara, gjykatësi Guillou urdhëron Zyrën e Prokurorit të Specializuar, që deri më 3 shtator, të dorëzojë një verzion të korrigjuar të aktakuzës së konfirmuar në pajtim me vendimin.

Kurse po ashtu pjesët tjera të mocioneve të Thaçit, Selimit e Krasniqit, janë hedhur poshtë, ndërsa mocioni i Kadri Veselit, është hedhur poshtë plotësisht.

Ndryshe, më 9 nëntor, në paraqitjet e tyre të para, Jakup Krasniqi e Hashim Thaçi janë deklaruar të pafajshëm për akuzat që u vihen në barrë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Mbyllet për publikun seanca në rastin ku Gani Geci po akuzohet për vrasjen e Ruzhdi Shaqirit

Në rigjykimin për rastin ku Gani Geci po akuzohet për vrasjen e…

E bëri shpatën sikurse të video-lojës dhe iu vërsul policisë – arrestohet sulmuesi në Francë

Një polic francez është me fat që është ende i gjallë, pasi…

Qeveria: Të braktisen shtëpitë e uikendit në Mavrovë dhe Rostushë

Qeveria në seancën e mbrëmshme e obligoi Ministrinë e Punëve të Brendshme,…

BE kërkon hetime ndaj akuzave për dëbimet e dhunshme të azilkërkuesve

Bashkimi Evropian u ka kërkuar Kroacisë dhe Greqisë të hetojnë dëbimet e…

Rritet në 70 numri i të vdekurve në SHBA nga tornado

Guvernatori i shtetit amerikan të Kentakit, Andy Beshear, ka thënë se më…