Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock, ka mbërritur në Ukrainë në një udhëtim të paparalajmëruar, zyrtarja më e lartë e qeverisë gjermane që viziton vendin që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt.

Baerbock e cila po takonte banorët vendas në Bucha, ku ushtria ruse është akuzuar për kryerjen e krimeve të luftës – është e fundit në një varg diplomatësh dhe liderësh të huaj që vizitojnë qytetin pranë Kievit.

Moska ka mohuar se është kryer ndonjë krim në Bucha, pavarësisht se qindra ukrainas janë vrarë ndërsa qyteti ishte nën kontrollin rus për një muaj dhe një varr masiv u zbulua në kishë pas çlirimit të qytetit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Projekt për vlerësim të rrezikut nga korrupsioni në procedurat për punësim

Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit dhe Transparensi Interneshënëll-Maqedoni do ta promovojnë…

Zaev për Grubin: Ndonjëherë flasim marrëzira

Kryeministri Zoran Zaev e cilësoi si marrëzi deklaratën e deputetit të BDI-së…

Vjosa Osmani: Luan Haradinaj, ikonë e UÇK-së

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka përkujtuar heroin e kombit Luan Haradinaj…

Zaev komenton takimin e paralajmëruar mes Pendarovskit dhe Mickoskit

Kryeministri i vendit Zoran Zaev në dalje për media pas vaksinimit u…

Osmani takohet me Vitinë: Do të sigurohen vaksinat për qytetarët

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka takuar ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia,…