Ministria e Shëndetësisë e informon opinionin se për gjendjen me koronavirusin i njofton të gjitha mediat njëkohësisht menjëherë pas marrjes të të dhënave zyrtare nga Instituti i Shëndetit Publik dhe apelon që të gjitha mediat të përdorin vetëm informacione zyrtare nga institucionet kompetente.

“Duke pas parasysh se gjatë ditëve të fundit, disa media kanë qenë të parat që kanë informuar në lidhje me statistikat e ditës, ne i lusim të gjitha mediat – t’u përmbahen ekskluzivisht informacioneve zyrtare që dalin nga institucionet relevante në vend që të përdorin kontaktet personale për informim. Situata në vend është e jashtëzakonshme dhe këto momente nuk duhet të përdoren për ekskluzivitet – sepse të dhënat mund të jenë të pasakta, por edhe të dhënat pa informacion të detajuar shkaktojnë frikë dhe panik në familjet e trajtuara nga KOVID-19 në Klinikën e Sëmundjeve Infektive në Shkup, si dhe në institucionet e tjera të shëndetit publik. Bëjmë thirrje për solidaritet dhe kujdes në këto momente. Ju lusim që informimin lidhur me gjendjen e pacientëve të informohen vetëm nga Ministria e Shëndetësisë”, thuhet në kumtesën e Ministrisë së Shëndetësisë.

Njëherit, nga MSH shprehin falënderim për bashkëpunimin dhe mbështetjen të cilën e japin mediat gjatë periudhës së fundit të cilën presim të vazhdojë edhe mëtutje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…