Ministria britanike e Mbrojtjes ka publikuar raportin më të fundit sa i përket zhvillimeve në Ukrainë.

Në raportin e fundit thuhet se Rusia për herë të parë ka përdorur dronët e prodhuar në Iran, gjatë luftimeve të ashpra në Ukrainë.

Ndërkaq një ditë më parë, Kievi bëri të ditur se ka rrëzuar një fluturake pa pilot të quajtur Shahed-136.

Sipas ministrisë britanike të Mbrojtjes, këta dronë janë prodhuar si armë “për sulme njëpërdorimëshe”.

Dronë të tillë janë përdorur edhe në Lindjen e Mesme. E rrëzimi i një të tillë nga forcat ukrainase, është treguesi më i mirë se Rusia po i përdor dronët si armë taktiko-strategjike.

Qëllimi i tyre është bombardimi i caqeve ushtarake thellë në territorin e Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

SHBA: Të shtëna me armë zjarri, tre të vdekur dhe 11 të plagosur

Tre persona kanë vdekur si pasojë e të shtënave me armë zjarri…

E rëndë/ “Donte t’i infektonte të gjithë rreth tij”, arrestohet qytetari pasi infektoi qëllimisht 22 persona me Covid-19

Një banor i Majorca është arrestuar për infektimin e 22 personave me…

Pse kjo nevojë për t’u tallur me të varfërit

Shaqir Fetai, në prezencë të Qenan Ismailit (!), sot paska vendosur t’i…

Vajza 16 vjeçare arrestohet pas mesnate me dr ogë në Shkup

Droga ka metastazuar te të gjitha gjeneratat në Maqedoni, kurse për këtë…

Haradinaj: Amerika nuk e do servilizmin, i do liderët që e mbrojnë popullin dhe vendin e vet

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka thënë se ka raporte të forta…