Ministria britanike e Mbrojtjes ka publikuar raportin më të fundit sa i përket luftimeve në Ukrainë, ku forcat ruse thuhet se janë ndalë në të gjitha frontet.

“Pushtimi rus në Ukrainë është ndalur pothuajse në të gjitha frontet”, thuhet në kumtesën e ministrisë së Mbrojtjes.

Madje është theksuar se forcat ruse ditëve të fundit kanë bërë progres shumë të vogël sa i përket këmbësorisë, në det dhe ajër – duke pësuar humbje të mëdha.

“Rezistenca ukrainas mbetet shumë e fuqishme dhe e mirë koordinuar. Pjesa e madhe e territorit të Ukrainës, përfshirë qytetet e mëdha mbesin nën kontrollin e ushtrisë ukrainase”, thuhet ndër tjera në raport.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Turqia dërgon ndihmë mjekësore për Italinë dhe Spanjën

Nga Turqia është zgjatur dora e ndihmës për Spanjën dhe Italinë të…

SHBA u thotë aleatëve të “lëvizin çdo gur” për të dërguar më shumë armë në Ukrainë

SHBA u ka kërkuar aleatëve të saj “të lëvizin çdo gur” për…

DW / Koronavirusi: U parashikuan deri më 19 prill, por çdo të ndodhë me masat kufizuese në Europë?

Masat kufizuese në krizën e Coronës do të mbeten të pandryshuara deri…

Dibër, priten rezultatet e 13 testeve

Në Klinikën Infektive në Shkupit, nga Dibra janë dërguar edhe 13 teste…

Virusi i dytë mutant/ Godet më shumë të rinjtë dhe është më ngjitës?

Britania e Madhe thotë se ka pikasur dy raste të reja të…