Sulmet ajrore të rusëve që u kryen gjatë javës së kaluar mbi qytetet ukrainase, kanë bërë që rrjeti energjetike të shkatërrohet pjesërisht.

Madje sipas ministrin ukrainas të Energjisë, Herman Haluschenko, Rusia goditi rreth 30 për qind të infrastrukturës energjetike.

“Po dërgojmë këtë mesazh partnerëve tanë: duhet të mbrojmë qiellin”, shtoi Haluschenko për CNN, duke theksuar se Rusia nuk po respekton rregullat ndërkombëtare.

“Atyre nuk iu bën fare përshtypje për marrëveshjet ndërkombëtare apo konventat”, tha për fund ministri ukrainas.

Ndryshe nga këto sulme kanë humbur jetën 12 civilë dhe mbi 60 tjerë janë plagosur.

E gjatë këtyre sulmeve janë goditur edhe ndërtesat kolektive që banohen nga civilët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Incident mbi qiellin e Austrisë, burri refuzon të del nga tualeti – piloti detyrohet të bëjë ulje emergjente në Grac

Një aeroplan me 134 pasagjerë dhe anëtarë të ekuipazhit në linjën Cyrih-Larnak,…

Gjykata shpall fajtor ish-presidentin Sarkozy

Nicholas Sarkozy ka financuar në mënyrë të paligjshme fushatën e tij elektorale…

Mediet prestigjioze shkruajnë për deklarimin e Thaçit si i pafajshëm

Tri mediet prestigjioze AP, BBC e Reuters kanë shkruar për procesin gjyqësor…

Sejdiu: Rugovës ia bllokuan fondet, ai e dinte se lufta do të ndodhë

Ish-presidenti i Kosovës dhe ish-kryetari i LDK-së, Fatmir Sejdiu, i është kthyer…

Serbia tërheq ushtrinë nga kufiri me Kosovën

Ushtria serbe tërhiqet nga kufiri me Kosovën, pas reagimeve të shumta dhe…