Ministri ukrainas i Mbrojtjes, Oleksiy Reznikov, ka paralajmëruar se Rusia po përgatit një ofensivë të re që mund të fillojë më 24 shkurt, në përvjetorin e parë të pushtimit rus.

Ai pretendon se Rusia ka përgatitur mijëra ushtarë dhe mund të “provojë diçka” për të shënuar përvjetorin e fillimit të luftës, raporton BBC.

Ofensiva e re në atë ditë do të shënonte edhe festën ruse të mbrojtësve të atdheut më 23 shkurt, e cila i kushtohet ushtrisë ruse.

Reznikov tha se Moska kishte mobilizuar rreth 500 mijë trupa për një ofensivë të mundshme.

Shtatorin e kaluar, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi mobilizimin e rreth 300 mijë rezervistëve për luftën në Ukrainë, duke deklaruar se mobilizimi ishte i nevojshëm për të “ruajtur integritetin territorial” të Rusisë.

Megjithatë, Reznikov sugjeron se numri aktual i të mobilizuarve mund të jetë dukshëm më i lartë.

“Ata shpallën zyrtarisht 300 mijë, por kur shohim forcat e mbledhura në kufi, vlerësojmë se është një numër shumë më i lartë”, tha Reznikov për televizionin francez BFM.

Pavarësisht luftimeve të ashpra në rajonin lindor të Donbasit, lufta ka hyrë në një lloj ngërçi në muajt e fundit, domethënë që kur Ukraina çliroi qytetin jugor të Khersonit.

Me përjashtim të pushtimit rus të qytetit ukrainas Soledar, asnjëra palë nuk ka bërë përparim të rëndësishëm.

Por një ofensivë pranverore ruse, ashtu si kundërsulmi i Ukrainës, është konsideruar prej kohësh i mundshëm.

Instituti amerikan i sigurisë dhe mbrojtjes për Studime të Luftës, kohët e fundit njoftoi se Moska mund të “marrë një veprim vendimtar” dhe të nisë një “ofensivë të madhe” në lindje të vendit.

Ministri ukrainas i Mbrojtjes tha se komandantët ukrainas do të ngarkohen me “stabilizimin e vijës së frontit dhe përgatitjen për një kundërofensivë” përpara ofensivës së pritshme ruse.

“Unë besoj se ky vit do të jetë viti i fitores sonë ushtarake”, pohoi Reznikov, duke shtuar se forcat ukrainase “nuk duhet të humbasin iniciativën” që kishin në muajt e kaluar.

Reznikov vizitoi Francën për të arritur një marrëveshje për blerjen e radarëve shtesë të mbrojtjes ajrore MG-200, të cilat ai tha se do të “rrisnin ndjeshëm aftësinë e forcave të armatosura për të zbuluar objektivat ajrore, duke përfshirë raketat balistike dhe dronët e ndryshëm”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Protestuesit hodhën gur në drejtim të presidentit kilian – lëndohet lehtë një këshilltar i Boriqit

Presidenti kilian me origjinë kroate, Gabriel Boriq (36) u sulmua me gurë…

VIDEO / Alajdin Demiri vs Muhamed Zeqiri

Rrjeteve sociale po qarkullon një pjesë e emisionit debativ të TV 21…

Kërkohet dorëheqja e Spasovskit

VMRO-DPMNE akuzon Qeverinë dhe ministrin Oliver Spasovski për paaftësi me menaxhimin e…

Ministrja bullgare: Zjarri në autobusin e “Besa Trans” është shumë i çuditshëm, ka filluar shumë shpejt

Ministrja e përkohshme e Zhvillimit Rajonal të Bullgarisë, Violeta Komitova, komentoi për…

Aleatja e Navalnit/ Rusi, arrestohet nga policia

Një aleate e liderit të opozitës ruse, Aleksei Navalni, është arrestuar në…