Italia nuk do të jetë e varur nga tregtia apo teknologjia kineze dhe do të mbrojë çdo sektor që konsiderohet si strategjik, tha të enjten ministri i ri i Industrisë, Adolfo Urso.

Ai foli kur iu kërkua të komentonte mbi vendimin e fundit të Gjermanisë për të lejuar Cosco-n e Kinës të blejë një aksion në një terminal të Hamburgut të drejtuar nga firma logjistike HHLA, një kompani që operon gjithashtu në portin italian të Triestes.

“Ne nuk do ta vëmë veten në duart e kinezëve,” i tha Urso një gazetari në një konferencë në Romë.

Italia në vitin 2019 u bë kombi i parë që ka nënshkruar marrëveshje me Kinën për Iniciativën e Kinës “Belt and Road”, një projekt kolosal i krijuar për të përmirësuar shtrirjen tregtare të Pekinit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Polici bie në humnerë gjatë operacionit antikanabis

Një efektiv i policisë së Shkodrës ka rënë në një humnerë në…

ASH:Lajmet e rreme nuk të arsyetojnë, kryeministër

Mos pasja e argumenteve është bërë traditë për “fake news” nga kryeministri…

KQZ iu vendos kufizime në shpenzime partive politike për zgjedhjet lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mori vendim për kufizimin e shpenzimeve për subjektet…

Osmani për targat: Në luftën kundër bandave, presim përkrahjen e BE-së dhe SHBA-së

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur për çështjen e targave duke…

Intelektualë dhe figura publike serbe i bëjnë thirrje Serbisë që ta pranojë propozimin evropian

Një grup intelektualësh dhe figurash publike serbe, duke përfshirë ish-ambasadorë, gazetarë, historianë,…