Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksiy Reznikov, i quajti sulm terrorist sulmet me raketa ruse në bazën ushtarake në perëndim të Lvivit, 25 kilometra nga kufiri polak, raporton The Guardian.

Reznikov shtoi se instruktorë të huaj po punonin në bazën ushtarake, por ishte e paqartë nëse ndonjë prej tyre ishte në bazë kur ndodhi sulmi.

“Ky është një sulm i ri terrorist ndaj paqes dhe sigurisë pranë kufirit BE-NATO. Duhet të ndërmerren veprime për ta ndaluar atë. Mbyllni qiellin!”, tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

NATO: Bllokimi i lundrimit, pjesë e praktikave destabilizuese të Moskës

NATO-ja e akuzon Rusinë se po acaron tensionet, duke i cilësuar si…

Gjendet gjashtë predha në Mitrovicë, KFOR-i i largon ato

Disa mjete të dyshimta janë hasur nga një person në Mitrovicë. Rasti…

KBR: Lëvizje e lirë dhe njohje e diplomave mes vendeve të Ballkanit Perëndimor

Ministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor nënshkruan të premten një marrëveshje…

Zelensky: Ukraina do të lirojë të burgosurit rusë në këmbim të kalimit të sigurt të civilëve nga Mariupoli

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka folur këtë pasdite pasi u takua me…

Guvernatori rus akuzon Ukrainën për sulmin ndaj një depozite nafte

Guvernatori rajonal i qytetit rus Belgorod ka akuzuar ushtrinë ukrainase se ka…