Ministri i Mbrojtjes së Britanisë së Madhe, Ben Wallace, tha se për momentin Ukraina nuk duhet të furnizohet me aeroplanë luftarakë.

“Aktualisht ata kanë nevojë për armë dhe tanke”, tha Wallace pasi gazetarët e pyetën nëse Britania do të dërgonte aeroplanë luftarakë në Kiev.

“Unë kam qenë i përfshirë në këtë gjë për një kohë të gjatë dhe kam mësuar dy gjëra: kurrë mos thuaj jo, por edhe kurrë mos thuaj edhe po”, tha ai.

Wallace pranoi se ky nuk ishte “një vendim i mirë”, por shtoi, “për momentin, nuk besoj se ka rrugë tjetër”, raporton cnn.

Theksojmë se britanikët ditë më parë kanë konfirmuar që do t’i ndihmojnë forcat ushtarake ukrainase me tanke Challenger 2.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të Ukrainës më 24 shkurt duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme materiale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sulmi nga Rusia lë pa rrymë një pjesë të qytetit Lviv

Sulmi raketor rus ka goditur ndërtesën kryesore të energjisë elektrike në Lviv,…

Kosova pranoi planin evropian, Bildt: Është hap i rëndësishëm drejt normalizimit të mardhënieve me Serbinë

Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Suedisë, Carl Bildt, e ka konsideruar…

Tre të vrarë pas të shtënave brenda një supermarketi në Oregon, SHBA

Të paktën dy persona kanë humbur jetën pasi një person i armatosur…

Një aeroplan që po fluturonte nga Serbia në Jordani rrëzohet në Greqi – mediat serbe thonë se ishte i mbushur me municione dhe eksploziv

Një aeroplan mallrash u rrëzua pranë qytetit të Kavalës në Greqinë veriore…

Sot lirohen disa persona nga karantina shtetërore

Sot, e diel nisë largimi nga karantina shtetërore i dhjetëra shtetasve të…