Ministrat e BE-së kërkojnë të ngrenë stërvitje ushtarake qendrore për Ukrainën

Ministrat e lartë të Bashkimit Evropian po takohen në Republikën Çeke, me ministrat e mbrojtjes të vendosur për të diskutuar krijimin e një misioni të centralizuar trajnimi ushtarak për Ukrainën.

Anëtarët individualë kanë trajnuar trupat ukrainase për një kohë, kryesisht në operimin e armëve të reja, por shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, ka thënë se shpreson të ofrohet më shumë “trajnim i nivelit të lartë”.

Ai shtoi se një sistem qendror trajnimi do t’i lejonte anëtarët e BE-së të jenë “më të parashikueshëm dhe të ofrojnë mbështetje më të fortë” për Ukrainën.

Ndërkohë, ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian do të takohen gjithashtu këtë javë, me një debat që prezanton kufizimet e vizave për qytetarët rusë që pritet të mbizotërojë diskutimet.

Anëtarët e BE-së pritet të vazhdojnë diskutimet në kryeqytetin çek, Pragë, të mërkurën.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Osmani i quan trishtuese statistikat e dhunës ndaj grave: Kryesit e veprave duhet të dënohen

Nën patronatin e kryeprokurorit të shtetit, Aleksandër Lumezi, sot është hapur “Java…

Gjatë fundjavë do të bisedohet për hapjen e tërësishme të kufijve, pa teste dhe karantinë

Gjatë fundjavës do të bisedohet për hapjen e tërësishme të kufijve, respektivisht…

Kurti nga Greqia në Francë, merr pjesë në premierën e filmit “Pa vend”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas Greqisë ka udhëtuar për në Francë…

Aokigahara, historia e frikshme e pyllit të vetëvrasjeve që ndodhet në Japoni

Çdo vit, deri në 100 kufoma gjenden në pyllin Aokigahara të Japonisë,…

Parlamenti ia pagoi qiranë e apartamentit, jep dorëheqje kryeparlamentarja norvegjeze

Parlamenti i Norvegjisë është përfshirë në një skandal për rritjen e shpenzimeve…