Në Forumin ekonomik që po mbahet në Shkup, një prej çështjeve që do të vendoset është edhe emërtimi i ri i nismës së njohur si “Mini-Shengeni”.

TopChanel shkruan se emërtimi i ri do të jetë “Open Balkan” (Ballkani i hapur).

Për këtë janë pajtuar ideatorët e kësaj nisme, kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Sipas Tch, ky emër është vendosur “për t’i dhënë mundësi edhe vendeve te tjera në rajon për t’u bërë pjesë”.

Në fakt, këtë iniciativë Kosova e ka refuzuar kategorikisht, sikurse edhe Mali i Zi e Bosnjë-Hercegovina.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…