Të panumërta ishin automjetet me qytetarë të Kosovës qe kanë udhëtuar drejt Shqipërisë këtë të shtunë.

Procedurat lehtësuese te miratuara në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive po zbatohen në kufi duke shmangur kontrollet.

Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, e ka cilësuar si lajm te mire këtë protokoll e që ka dhënë efektet e menjëhershme në shtim të fluksit te qytetarëve drejt Shqipërisë.

“Janë orët pik të mëngjesit që lëvizjet janë shumë të mëdha dhe aktualisht nuk kemi asnjë makinë në pritje. Kjo do të thotë se më tepër njerëz lëvizin pa kontrolle. Kjo është një fazë eksperimentale. Të shikojmë sesi do të ecë më vonë”, tha Minxhozi.

E njëjta procedurë po zbatohet edhe ne Piken Kufitare te Shishtavecit si një tjetër korridor i rëndësishëm mes Shqipërisë e Kosovës.

Aplikimi i protokollit për liberalizimim e lëvizjes në dy anët e kufirit, ka efektet e tij përgjatë fundjavave të sezonit veror qershor 30 shtator por edhe festave zyrtare e kombëtare të dy shteteve shqiptare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Një pasagjer infektoi gati gjysmën e autobusit edhe pse ishte në dy metra distancë

Zyrtarët shëndetësorë në fillim të pandemisë përjashtuan mundësinë që koronavirusi të përhapet…

Të paktën 36 persona të vdekur nga përplasja e trenave në Greqi

Një tren me pasagjerë është përplasur me një tren mallrash në veri…

Von der Leyen: Negociatat këtë vit/ Rama: Nuk përgatitemi për dasmë, kemi vetëm deklaratat e dashurisë

Presidentja e KE, Ursula von der Leyen vizitat në 6 vendet e…

Rusia ka kërkuar nga Irani më shumë dronë dhe raketa balistike

Rusia prej javësh po sulmon Ukrainën me dronët kamikazë iranian të tipit…

Media boshnjake: A do t’i dërgojë Wagner mercenarët e tij në Serbi për shkak të Kosovës?

Kriza afatgjatë në relacionet Kosovë-Serbi, madje edhe incidentet e sigurisë dhe konflikti…