Një gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në Mariposa të Kalifornisë pasi mijëra njerëz u urdhëruan të evakuoheshin për shkak të një zjarri të shpejtë në afërsi të Parkut Kombëtar Yosemite të shtunën.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, zjarri filloi të premten pasdite pranë qytetit Midpines dhe të shtunën ishte rritur në gati 19 milje katrorë (49 kilometra katrorë), sipas Departamentit të Pyjeve dhe Mbrojtjes nga Zjarri në Kaliforni.

Urdhrat e evakuimit tani janë në fuqi për më shumë se 6,000 njerëz që jetojnë në një zonë rurale me popullsi të rrallë.

“Sjellja e zjarrit shpërthyes po sfidon zjarrfikësit”, tha departamenti, duke e përshkruar zjarrin si “ekstrem”.

Zjarri kishte shkatërruar 10 struktura rezidenciale dhe tregtare deri të shtunën në mëngjes dhe po kërcënonte 2000 të tjera.

Ai ka shkaktuar mbyllje të shumta rrugësh, duke përfshirë autostradën 140 e cila është një nga rrugët kryesore në Yosemite.

Më shumë se 400 zjarrfikës po luftojnë me flakët në ultësirat e Sierra Nevada, të armatosur me helikopterë që hedhin ujë.

Zjarri është ndezur nga moti i nxehtë, lagështia e ulët dhe vegjetacioni jashtëzakonisht i thatë i shkaktuar nga thatësira më e keqe në dekada, megjithëse shkaku fillestar i tij është i panjohur.

Daniel Patterson, një zëdhënës i Pyllit Kombëtar të Sierrës, tha se ndryshimi i klimës e ka bërë rajonin shumë më të ngrohtë dhe më të thatë gjatë 30 viteve të fundit, gjë që ka bërë që Kalifornia të përjetojë zjarre gjithnjë e më të mëdha dhe vdekjeprurëse.

Vitin e kaluar, deri në gusht, afro 43,000 banorë të Kalifornisë ishin “nën urdhrat e evakuimit” pasi një duzinë zjarresh të mëdha shpërthyen në të gjithë shtetin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kurti – Opozitës: Qeveria është e gatshme t’i përmirësojë gabimet tuaja

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë para deputetëve në Kuvendin e…

Berisha: Heqja e taksës së Rrugës së Kombit, një nga dy vendimet e para të PD-së në qeveri

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se një nga dy vendimet…

Inflacioni në eurozonë pritet të arrijë në 4.8 për qind mes rritjes së çmimeve të energjisë

Inflacioni do të mbetet i lartë në të gjithë eurozonën, të paktën…

Eurodeputeti – Vuçiqit: Hapi i parë drejtë BE-së për Serbinë, njohja e Kosovës pa shtyrje të mëtejme

Deputeti i Parlamentit Evropian, Lukas Mandl, ka ftuar Serbinë që ta njohë…