Kryeministrit Oliver Spasovski u shpreh i prerë se vendi nuk do të lejoj fluks të migrantëve dhe se sipas tij është i nevojshme bashkëpunim rajonal për të penguar valën e re eventuale të migrantëve.

“Ju e dini që Republika e Maqedonisë së veriut sa i përket migrantëve e ndërtoi politikën në dy baza atë të BE-së dhe rajonit. Nuk mund të ballafaqohemi me valën e refugjatëve në rast se nuk bashkëpunojmë mes vete. Vendimi jonë është zero tolerancë për hyrjen e migrantëve në vendin tonë. Tani për tani gjendja është stabile, nuk ka migrantë që tentojnë të hyjnë në territorin tonë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…