Komisioni hetimor per shkarkimin e Presidentit te republikes pritet qe te therrase javen e ardhshme Meten ne séance degjimore.

Deputetet kane miratuar planin e hetimit I cili eshte I thjeshte, nje mbledhje me kryetarin e shtetit, administrim I shkresave qe kane ardhur nga institucionet dhe diskutimi final nese Presidenti ka shkelur apo jo kushtetuten; por pika me e rendesishme eshte opinion I Komisionit te Venecias I cili do te vendose fatin e punes se komisionit.

Ekspertet e Venecias mberrijne ne Tirane javen e ardhshme e do te degjojne te gjitha palet ne lidhje me vendimin e presidentit Meta per te anulluar daten e zgjedhjeve lokale te 30 qershorit.

Ne varesi se kur do te publikohet opinion final I eksperteve te Venecias atehere do te marre vendim komisioni e me pas parlamenti.

Por ne cdo rast vendimi I parlamentit nuk perkthehet ne shkarkim te Metes, pasi vendimi final I perket gjykates kushtetuese e cila ende dhe sot eshte jashte funksionit.

E ndersa ne ambjentet e kuvendit vazhdonte hetimi I Presidentit, vete Ilir Meta zgjodhi ti kunderpergjigjes mazhorances me nje postim ne rrjetet sociale ku theksonte se “Propaganda anti-President nuk ndihmon sundimin e ligjit që është kusht për çeljen e negociatave në 18 tetor nga Bashkimi Europian për vendin tonë.”

“Spostimi i vëmendjes për momentin nga detyrimi për respektimin e dekretit në fuqi të 13 tetorit për zgjedhje gjithëpërfshirëse vendore nuk ndihmon për zgjidhjen e krizës, por ndihmon përshkallëzimin e saj. Zgjedhjet janë e vetmja zgjidhje!” ka deklaruar presidenti Meta duke perseritur pozicionin e tij ne raport me veprimet e fundit te shumices socialiste.

Nderkaq ende nuk dihet nese kreu I shtetit do ta shfrytezoje apo jo mundesine qe I jep kushtetuta dhe ligji per tu paraqitur vete para komisionit hetimor e per te shpjeguar pse sipas tij anullimi I 30 qershorit nuk perben shkelje te kushtetutes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…