Qeveria e Moldavisë u rrëzua të premten pasi kryeministrja pro-perëndimore Natalia Gavrilita dha dorëheqjen, duke shtuar një seri krizash që kanë kapluar kombin e vogël që kur Rusia pushtoi fqinjin e saj, Ukrainën.

Gavrilita tha në një konferencë shtypi se “ka ardhur koha që unë të njoftoj dorëheqjen time” dhe tha se askush nuk priste që qeveria e saj, e zgjedhur në verën e vitit 2021, “do të duhej të menaxhonte kaq shumë kriza të shkaktuara nga agresioni rus në Ukrainë”, raporton “Euronews”.

Kryeministria e Gavrilitës u shënua nga një varg i gjatë problemesh. Këto përfshijnë një krizë akute energjetike, inflacion në rritje dhe disa incidente shqetësuese si raketat nga lufta në Ukrainën fqinje që përshkojnë qiejt e saj.

Të premten në mëngjes, shefi ushtarak i Ukrainës konfirmoi një incident të ri, pasi dy raketa ruse fluturuan mbi hapësirën ajrore të Moldavisë përpara se të hynin në Ukrainë. Raketat u hodhën nga Deti i Zi, thanë zyrtarët.

Autoritetet moldave konfirmuan deklaratën e Ukrainës dhe thirrën ambasadorin rus për të protestuar “kundër shkeljes së papranueshme të hapësirës sonë ajrore nga një raketë ruse”, thuhet në një deklaratë.

Një qeveri e re do të emërohet nga presidentja Maia Sandu dhe më pas duhet të miratohet nga parlamenti 101-vendësh i Moldavisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Useini: Jap dorëheqje nga Forumi Rinor i Lëvizjes Besa, Kasami nuk i dëgjon të rinjtë

Kryetari i Forumit Rinor të Lëvizjes Besa, Liridon Useini ka dhënë dorëheqje…

KE i bën thirrje Serbisë: Hiqni muralin kushtuar Ratko Mladiçit

Piero Fassino dhe Ian Liddell-Grainger, raportues për Serbinë në Asamblenë Parlamentare të…

SHBA-ja dhe Shqipëria akuza Rusisë për armët kimike

Kremlini ka përdorur OKB-në për propagandë Gjashtë shtete anëtare të OKB-së, SHBA-ja,…

Kërkohet rrënimi i një xhamie në Shkup, komuna thotë se është ndërtim pa leje

Autoritetet e komunës Karposh të Shkupit kanë urdhëruar prishjen e një xhamie…

Joseph: Afrimi i Ramës me Vuçiqin nuk është ‘i shëndetshëm’

Afrimi i Edi Ramës dhe Aleksandar Vuçiqit nuk është “i shëndetshëm”, thotë…